חיפוש
עורך דין

תיקים רבים בהוצאה לפועל? אז קצת סדר בבלגן

23-12-2014
1286 צפיות
לא פעם חייבים רבים משתמשים במונחים של "איחוד תיקים" או "הליכי פשיטת רגל", מבלי להבין את ההגדרה ו/או את השוני בין ההליכים. יש לעמוד על השוני בין ההליכים על מנת לתכנן אסטרטגיה נכונה לחיסול החובות (ראה מאמרי "אסטרטגיה מול זוכים בתיקי הוצאה לפועל").

על קצה המזלג, איחוד תיקים הוא הליך במסגרת ההוצאה לפועל המאחד את כל תיקי החייב לתוך תיק אחד ומכאן שעל החייב להתנהל בתיק האיחוד ולא מול כל תיק בצורה נפרדת, דבר אשר מקל מאוד על התנהלות החייב.

תיק האיחוד יתנהל בלשכת ההוצאה לפועל שבה מתנהלים רוב התיקים של החייב. במסגרת תיק האיחוד, רשם ההוצאה לפועל יקבע מהו הסכום שעל החייב לשלם בתיק האיחוד. החייב ישלם רק בתיק האיחוד ומשם הכספים יתחלקו בין שאר הזוכים. חייב אשר אינו עמוד בתשלומים  לפי התקנות יוכרז כחייב מוגבל אמצעים ויוטלו עליו הגבלות. לעניין ההגבלות, תמיד ניתן להגיש בקשות מנומקות וספציפיות לרשם ההוצל"פ על מנת לבטלן.

עד כאן אולי נשמע מבטיח אלא מאי שההליך לא מתאים לכל סוגי החייבים. ניהול תיק איחוד מהווה מעיין תרופה רגעית שעוזרת לחייב כאן ועכשיו אבל לא פוטרת אותו מכל חובותיו, שכן לעיתים רבים החייב משלם במסגרת צו תשלומים סכום שלא מספיק לכסות את הריביות בתיק, ומכאן שהתיק נמשך ונמשך ונמשך והחוב רק גדל וטופח.

יש לציין כי בתיקים רבים, לדוגמה תיקים בהם הבנקים ומוסדות אחרים הם הזוכים, נהוג לגבות ריבית חריגה בהוצאה לפועל שלעיתים מגיעה ל -  15% ריבית שנתית!!! כלומר אם נפתח התיק ב - 100,000 שקל תוך שנה רק בגין הריבית,  התיק יעמוד על 115,000 ₪!!! וזה כמובן מבלי להוסיף אגרות והוצאות נוספות! מכאן שהליך זה לא תמיד אופטימלי ויש להשתמש בו נכון ורק לאחר גיבוש אסטרטגיה נכונה. לא פעם חייבים מנהלים תיק איחוד זמן רב ולבסוף פונים להליך של פשיטת רגל, וזאת עקב אסטרטגיה קלוקלת של ניהול החובות.

מנגד, הליך של פשיטת רגל הוא הליך חיצוני מההוצאה לפועל, והבקשה מוגשת לכונס הרשמי. הליך פשיטת הרגל יותר סבוך מהליך של איחוד תיקים אולם בסופו של הליך זה, החייב מקבל "הפטר" (מחיקת חוב) וזאת כמובן בכפוף לסייגם, דוגמת התנהלות תקינה ותום לב! התנהלות החייב בתום לב מתייחסת הן ליצירת חובותיו והן לאופן שבו הוא פורע את חובותיו במסגרת הליך פשיטת הרגל. כמו כן חייב שמנהל תיק פשיטת רגל מחויב במשך תקופת ההליך להגיש דוחות חודשיים אשר מפרטים את הכנסותיו והוצאותיו ולכן עליו לשדר אמינות ולהיות מפורט בדוחותיו.

המסלול:  1. בקשה לפשיטת רגל 2. צו כינוס 3. הכרזה על פשיטת רגל 4. צו ההפטר

חשוב לדעת כי במסגרת הליך פשיטת הרגל מרוץ הריביות של הזוכים נעצר! רוצה לומר כי מרגע זה אין יותר ריביות אסטרונומיות של 15% אחוז (ראו דוגמתי לעיל).

יש לזכור כי על מנת לקבל את צו ההפטר המיוחל, בית המשפט צריך להשתכנע כי ההליך נוהל בתום לב (גם יצירת החובות) וכי אין עוד תועלת בניהול ההליך תוך כדי נתינת "אופק חדש" לחייב.

במסגרת פשיטת הרגל החייב מקבל צו תשלומים חודשי, בדומה להליך בתיק האיחוד, רק שמקרה דנן, בסוף ההליך החייב נפטר מכל חובותיו וזאת כמובן בכפוף ללא מעט סייגים.

הידעת? ישנם חובות שלא ניתן לקבל בהם הפטר, דוגמת חוב מזונות לביטוח לאומי וחובות נוספים.

* אין בתוכן לעיל משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או יעוץ משפטי. בכל מקרה יש  להתייעץ עם עו"ד מוסמך על מנת לקבל חוות דעת ויעוץ בהתאם לנסיבות המקרה בטרם קבלת החלטה. יש לראות בתוכן לעיל הסבר כללי בלבד.

© כל הזכויות שמורות למשרד עו"ד דקל ז'ברק ושות'. אין להעתיק, להציג בפומבי או להשתמש בתוכן, ללא  קבלת אישור מפורש בכתב מהמשרד.