חיפוש
עורך דין

התנהלות נכונה בחקירה וזכות היוועצות

30-12-2014
1987 צפיות
התנהלות נכונה במהלך חקירה משטרתית.

במקרים רבים נחקר פוטנציאלי אינו יודע מדוע זומן לתחנת המשטרה לצורך חקירה, שכן בזימון טלפוני החוקר אינו נוטה לנדב פרטים אודות סיבת ההזמנה לחקירה (לרוב בשל חשש כי המוזמן לחקירה ינסה לשבשה).
קיים הבדל מהותי בין חקירה תחת אזהרה לבין חקירה כעד. עד אינו חשוד בעשיית עבירה וזוהי חקירה פתוחה, לעומת זאת, בחקירה תחת אזהרה, האזהרה הינה מעין הודעה לנחקר הפוטנציאלי כי הינו חשוד בדרך זו או אחרת בעשיית עבירה. חקירה באזהרה חייבת להיפתח בנוסח ספציפי אשר מסביר לנחקר את זכויותיו ואת האפשרויות העומדות בפניו.

"אני איש משטרה_____ מודיעך כי הינך חשוד ב.. (העבירה). זכותך להיוועץ בעורך דין טרם החקירה, אין את/ה חייב/ת לומר דבר כאשר כל שתאמר/י עשוי לשמש ראיה כנגדך, הימנעות מלהשיב לשאלות עשויה חיזוק לחומר הראיות נגדך".

למעשה מרגע המפגש הראשון מול מי מגורמי המשטרה החקירה כבר החלה וכל דבר אשר נחקר פוטנציאלי עשוי להגיד למי מהשוטרים שסביבו יכול לשמש בעתיד כחומר חקירה בתיק, בדמות מזכר שאותו שוטר/ת ירשמו לאחר אותה שיחה. חשוב להדגיש כי החוקר אינו בן ברית של הנחקר ומטרת החקירה היא להוציא את המידע הדרוש מהנחקר, ומבחינת החוקר מוטב לקבל גירסה ראשונית מהנחקר עוד בטרם היועצותו עם עורך דין.

על מנת להוציא מידע נוקטים השוטרים בתרגילי חקירה שונים כגון שימוש במדובב, הקלטה, וכד'. למעשה על נחקר להתנהג בתחנת המשטרה כאילו הוא מוקלט באופן רציף גם כאשר הוא יוצא לשירותים או לעשן סיגריה בליווי מי מהגורמים בתחנה.

חשוב לציין כי נחקר בתחנת משטרה אינו צריך לומר דבר בטרם התייעץ עם עורך דין מקצועי אשר בקיא בתחום המשפט הפלילי. זאת גם, אם החוקר מאיץ בו לצורך התקדמות החקריה. לשון החוק מגדירה את הזמן אשר יאלץ החוקר להמתין "זמן סביר". המונח "זמן סביר" נתון לפרשנות ושיקול דעת, בכל מקרה נחקר רשאי לשמור על זכות השתיקה עד למועד ההיועצות ובכך לעכב את החקירה.

לסיכום ,ראוי לציין כי מוטב לשמור על קור רוח ולא להתרגש מהצעקות או ההפחדות, ולדרוש מהחוקר לממש את זכות ההיועצות בעורך הדין ולהמתין לערוך דין מקצועי אשר מתמחה בתחום הפלילי.

*אין בתוכן לעיל משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או יעוץ משפטי. בכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך על מנת לקבל חוות דעת ויעוץ בהתאם לנסיבות המקרה בטרם קבלת החלטה. יש לראות בתוכן לעיל הסבר כללי בלבד.